Óm mantra jelentése és hatása
A jóga hagyományokban az elme fókuszálására, vagyis a meditációra mantrákat is használnak. A mantra szó jelentése a szanszkrit manasz („elme”) és a trájaté („felszabadítás”) szavak együttes jelentéséből érthető meg. Ez a szó olyan hangvibrációra (misztikus jelentéssel bíró hangzók, szavak, vagy imák) utal, amelyeket a meditáció tárgyává téve, az elme hullámzása, nyughatatlan természete lecsillapítható, és a megfelelő mantra segítségével megtisztítható az anyagi szennyeződésektől. Vibrációja energetizál, az egész testben harmonizálja az ászanák hatásait, és kapcsolatot teremt a lélek és a transzcendentális világ, Isten között.
Számos meditációra alkalmas mantra létezik. A mantra természetétől függően az anyagi mantrák anyagi áldást hoznak, míg a lelki természetűek lelki energiával töltenek fel.
Az óm mantra
Az óm mantra, illetve a hangvibráció Isten mindent átható és mindent működtető lelki energiáját (Brahman) képviseli. Az óm (mely az „A”, az ”U” és az ”M” hangzókból áll, ezek együtt kiejtve adják az óum-ot) vibrálásakor az egyes hangzókról először külön-külön, végül pedig egyben kell meditálni.
Egyik értelmezés szerint az óm mantra magában foglalja Isten azon energiáit, amely által fenntartja a lelki birodalmat, és amely által mindenről tudatos a létező világban („A”), amely által örömet okoz az élőlényeknek („U”), valamint magukat a tiszta lelkeket, akik az Ő határ energiáját képviselik („M”).
Másik megközelítésben az első „A” hangzó az élőlények ébrenléti állapotára utal, amelyben a tudat kifelé, az érzéktárgyak irányában rögzül. A második „U” hangzó az élőlények álombeli állapotát jelképezi, amelyben bár az embernek nincs közvetlen aktív kapcsolata a külvilággal, mégis ez az állapot is az anyagi világban megélt élményekben gyökerezik. A harmadik „M” hangzó a mély alvás állapotára utal, amelyben az alvó nem érez vágyat, nem lát álmot. Ezt az élőlény lelki és anyagi helyzetéről való tudatlanság jellemzi. Összefoglalva az óm (AUM) szótag hangzói külön-külön az anyagi világ feltételei között lévő élőlények három különböző tudatállapotát jelképezik, amelyek mindegyike az anyagi világhoz köti őt. Ezen állapotok (az anyagi szféra) fölé emeli a tudatot ha az óm szótagon mint egységről, a Legfelsőbb Urat képviselő hangvibrációról meditálunk.
Az óm mantra jele
Ha az óm vibrálása közben az eredeti szanszkrit jelre függesztjük tekintetünket, és úgy meditálunk akkor az írásjel rövidebb felső íve képviseli az ébrenlét, hosszabb alsó része az álom, a középpontból kiinduló ív pedig az álom nélküli tudatállapotot. A különálló fekvő félholdat formáló ív az anyagi illúzió (mája) fátylát jelképezi, amely megakadályozza, hogy önmagunkat és a körülöttünk lévő világot a maga valójában lássuk, és elérjük a transzcendentális isteni birodalmat (a különálló ív fölötti pont).
Az óm mantra zengetése a gyakorlatban
Az óm mantra transzcendens ereje lévén nemcsak rögzíti (és ezáltal megzabolázza) az elmét, hanem meg is tisztítja azt a rossz tulajdonságoktól, a testi felfogástól és az anyagi önazonosítástól. Ezen mantra egy lelki hang, amely a Legfelsőbb Személy energiáját hordozza magában.
Egy lelki mantrán történő meditáció olyan, mint a tűzbe mártott vas. A vas kemény, hideg, sötét, teljesen különbözik a tűztől, ahogy az elme is különbözik a lelki világtól. De ha a vasat (kellő ideig) a tűzbe mártjuk, akkor felveszi annak tulajdonságait: izzani kezd, puhává és forróvá válik. Ugyanígy a lelki energiába (kellő ideig) elmerülő elme is felveszi a lélek tulajdonságát, és elkezd átalakulni.
Az óm mantra zengetése közben próbáljuk az összes érzékszervünket lefoglalni: a szánkkal ejtsük ki, a fülünkkel halljuk, a tudatunkban lássuk, a bőrünkön érezzük a rezgését és szívünkkel szívjuk magunkba a mantrát.
Minden vibrálás előtt mélyen lélegezzünk be, majd a teljes jógalégzés kilégzése során mondjuk ki az óm-ot: mély hasi légzésnél “A” (kiejtve lehet “Ó”), mellkasi légzésnél “U”, és kulcscsonti légzésnél “M” hangot zengetve.
Kiegészítés: A meditációról ITT, míg másik két mantráról: az Óm namó bhagavaté mantráról ITT és a Haré Krisna mantráról pedig ITT lehet olvasni.