Itt most egy nyugtató légzőgyakorlás látható, de a videótárban sok más hatású sort is fogsz találni.
A prána az anyagi világban létező anyagi energia (életerő, életlevegő), amely működésben tartja a teremtett világot, beleértve a testedet és a tudatodat is.
A pránájáma a prána szabályozását jelenti. Tágabb értelembe véve a helyes táplálkozás, a Napon és a szabadban való tartózkodás, a kiegyensúlyozott légzés, az ászanázás, a meditáció és az egészséges életvitel mind a pránájáma kategóriájába tartozik.
De a test energia szabályozása leghatékonyabban a légzésen keresztül történik, így a jógában pránájáma gyakorlatok alatt elsődlegesen a légzőgyakorlatok értendők: amikor a légzés által felhalmozod az életerőt és annak áramlását irányítod a szervezetben.
A jógalégzések gyakorlása felülírja a helytelen légzési szokásaid, kialakítva az élettanilag helyes gázcseréd. Megkönnyíti az ászanák helyes kivitelezését. Fenntartja az önálló izomzattal nem rendelkező belső szerveid (máj, hasnyálmirigy, lép, vesék) keringését, anyagcseréjét. Megfelelő kivitelezésükkel javíthatod a gyomor és a belek működését. Kifejlődik benned a légzésfolyamat tudatosításához szükséges érzékenység, a mellkas izmaid megerősödnek, a tüdőd vitálkapacitása növekszik.
További élettani hatásuk szerint a pránájáma gyakorlatokat három fő csoportra oszthatjuk:
1.) nyugtató/kiegyensúlyozó
2.) energetizáló/fűtő
3.) hűtő.
A nyugtató és kiegyensúlyozó légzések (pl.: mély hasi légzés, teljes jógalégzés, nádi-sódhana, bhramarí, uddzsájí) lecsendesítik az elmédet, elégedetséget, nyugalmat adnak. Optimalizálják az ideg- és a hormonrendszer működését.
Az energetizáló és melegítő légzések (pl.: mellkasi légzés, kapála-bháti, bhasztriká) képesek a test felmelegítésére, illetve energiatöbbletet adnak. A szervezetet erőssé és ellenállóvá teszik.
A hűtő légzések (pl.: sítalí, szítkárí) egyrészt alkalmasak a test hűtésére, másrészt ha energiatöbblet vagy feszültség van a testben, akkor annak elvezetésére alkalmasak. Nagyon remek feszültségoldó hatásuk van.
A pránájáma gyakorlás legfontosabb eredménye a tudat kiegyensúlyozása, és a figyelem befelé irányítása, elérve a lelki kiegyensúlyozottságot.
Minden egyes légzőgyakorlatnak meg van a saját plusz hatása is, illetve megfelelő módon kombinálva – pránájáma gyakorlatsorokat végezve – ezen hatások kibővíthetőek, így elérve azt, hogy a légzőgyakorlatok gyógyítsák vagy karban tartsák a szervezeted és a tudatod.
A gyakorló jógaórákon belül a pránájáma csoportban különféle légzőgyakorlat és bandha leírást, illetve – az egyes élettani hatások köré rendezve – pránájáma gyakorlatsorok vezénylését fogod találni.
Az alábbi légzőgyakorlatok és bandhák leírásai találhatóak meg:
Továbbá a következő pránájáma gyakorlatsorok vannak instruálva videók formájában:
Ha előfizetsz a jóga videótárra, akkor ezen pránájámákat mind el fogod érni.
Ezen légzőgyakorlatok és gyakorlatsorok azoknak segítik az otthoni, önálló gyakorlást, akik már ismerik az adott légzéstechnikákat. A technikák elsajátítására nem alkalmasak a vázlatok és videók, arra a pránájáma (lásd IDE kattintva), valamint a jóga- és életmód tanfolyamok (lásd IDE kattintva) alkalmasak.