Tudatunk, finom fizikai testünk felépítése
Az anyagi világban az élőlényt az alábbi testek fedik be: durva fizikai-, energetikai- és finom fizikai test. Mindezek mellett létezik az önvaló, a lélek. Jelen cikk a finom fizikai testről, vagyis a tudatról fog szólni, de a cikksorozat a többi testet is be fogja mutatni. (Az összefoglalás a leírás végén lesz.)
A finom fizikai testet, vagyis az anyagi tudatot az elme, az intelligencia és a hamis egó alkotja.
Elme
Az elme (manas) összehangolja az érzékszervek működését és feldolgozza a külvilágból jövő információkat. Fő feladata a gondolkodás, az érzés és az akarat funkcióinak gyakorlása. Elemez, majd tettekre utasítja a testet. Ha az utcán sétálva egy cukrászda előtt meglátunk egy tortát, érezzük édes illatát. Az elménk, felfogva ezeket az ingereket, melléjük társítja azt a kellemes érzést, hogy a torta finom. Az elme élvezni akar, ezért utasítja a testet, hogy menjen be, és a száj segítségével egye meg az egész tortát. Szerencsére ott az intelligencia, amely elemzi a helyzetet, és tanácsot ad az elmének, hogy valóban megegyük-e a tortát, vagy sem.
Intelligencia
Az intelligencia (buddhi) az elme irányítója. Fő funkciói a megítélés, a felmérés, a megértés, a kétkedés, az értékelés és a döntéshozás. Megfelelő használatával a tudatunk kitágulhat, és képessé válunk igazi énünk felfedezésére. Tanulás által képezhető, és ha megfelelő tudással rendelkezünk, akkor helyes döntéseket hozunk. A példára visszatérve, ha az utcán sétáló ember tudja, hogy egy egész torta elfogyasztása egészségtelen és csak emésztési problémát fog okozni, akkor nem követi az elméje szavát, hanem az intelligenciára támaszkodva kontrollálja azt, és csak egy kis szelet tortát eszik.
A jógában az elme kontrollálása nagy hangsúlyt kap, mert az érzékszervek nem megfelelő (elégtelen vagy túlzott) használata minden esetben problémát okoz. A szem a tájékozódásra van, nem arra, hogy egész nap mozifilmeket nézzen. A nyelv és a száj a táplálék elfogyasztására alkalmas, nem pedig arra, hogy mámorító és mérgező szereket fogyasszon. Ha nem rendeltetésszerűen használjuk az érzékszerveket, akkor testi és mentális betegségek keletkeznek, az egészségünk kibillen, és létrejön a diszharmónia, amely boldogtalanságot okoz. A jógában ennek az ellenkezője a cél: a test és az érzékszervek megfelelő használatával megteremteni az egyensúlyt.
Hamis egó
A hamis egó (ahankára) az ember saját hamis önazonosítására utal, amely meghatározza az énképet. Erős ragaszkodást hoz létre a lélek és a test között, ragaszkodik mindenhez, ami a testtel kapcsolatos (rokonok, vagyon, ideálok), és ez a kötődés okozza a szenvedést és a fájdalomérzetet. Ismét a tortás példával élve, kialakul az adott személyben az a felfogás, hogy ő szereti a tortát. Elkezd a tortához ragaszkodni, és ha nem kap, akkor szenved.
A jógában az egyik cél a hamis egó feladása, vagyis elfogadni azt a tényt, hogy valójában az ember nem egy tortát szerető személy, akinek elválaszthatatlan viszonya van az édességgel, hanem egy lélek, akinek Istennel van örökké létező kapcsolata.
Tudat
Az elme, az intelligencia és a hamis egó együtt alkotja a tudatot, vagyis a személyiségünket. Ha a tudatot felépítő részeket ismerjük és rendeltetésszerűen használjuk, akkor a tudat ellátja funkcióját, vagyis a lélek eszköze lesz a külvilág és a lelki világ érzékelésére.
Lélek
Az élőlény legalapvetőbb azonossága, hogy lélek (átmá), amelyet a finom és a durva fizikai test különböző rétegei borítanak be. A lélek örök, míg a másik két test ideiglenes, az anyagi világban való működésre szolgálnak. A test és annak mentális működései az önvaló eszközei a környezet érzékelésére. A lélek az Úr szerves része, öröklétű, teljes tudással és boldogsággal teli, jelenlétének bizonyítéka a tudat. Ahogyan a Nap a sugaraival beragyogja az univerzumot és fenntartja azt, úgy ragyogja be a lélek a testet a tudás által.
A testet és a személyiséget alkotó elemek között hierarchia áll fenn. Az elme felsőbb helyzetben van az érzékekhez képest, az intelligencia pedig magasabb rendű az elménél. Tehát az elme irányítja az érzékeket, a megfelelően képzett intelligencia az elmét, az önvaló (a lélek) pedig az intelligencia felett áll (lélek → intelligencia → elme → érzékek → test). A rangsor alapján látható, hogy a lélek és az elme között az intelligencia a híd. A megfelelő tudásmegszerzésével, azaz intelligenciával juthatunk el az önvalóhoz. Többek között ebben a tudásszerzésben lehet a segítségünkre a jóga.
A különböző testeket összefoglaló vázlat:
A névre kattintva elérhető a hozzá tartozó blog bejegyzés.
- A durva fizikai test:
- az öt őselem és az azokhoz kapcsolódó érzékszervek építi fel
- az őselemek kombinációjából egyéni testalkatok jönnek létre
- ez az a test, ami “kézzel fogható”
- a prána, a nádík, a vájuk, és a csakrák alkotják
- a durva és a finom test között van, de lényegében mind a kettőt áthatja
- összeköti a durva és a finom testet
- A finom fizikai test:
- az elme, az intelligencia és a hamis egó alkotja
- a finom fizikai test a tudat (vagy más szavakkal: psziché, mentális test, szellem)
- a valódi lényünk lénye, vagyis az önvaló
- az anyagi testeken túl létezik, transzcendentális
- az anyagi testek irányítója
- a tudat forrása