Könnyen emészthető ételek, melyek segítik a fogyást és a méregtelenítést
Az ájurvéda az anyagcsere folyamatokat egy egységben kezeli; tanítása szerint az emésztés, a felszívódás, a kiválasztás és a méregtelenítés szorosan összefügg. Ha a bevitt táplálék megfelelő módon emésztődik és a tápanyag a csatornákon keresztül eljut a sejtekhez, akkor ott megtörténik a sejtszintű anyagcsere és a csatornákon keresztül kijutnak a kiválasztott anyagcsere termékek és méreganyagok a kiválasztó szervrendszerhez, a sor végén pedig a felesleges anyagok kiürülnek a szervezetből.
A folyamat az emésztéssel kezdődik, ha az jól működik, akkor a többi élettani folyamat is jól fog működni. Így elsődleges szempont, hogy egy fogyasztó és méregtelenítő kúra során könnyen emészthető ételeket fogyasszunk. Az alábbi leírás ötleteket ad ahhoz mit ehetünk, de először szeretném megemlíteni, hogy ilyen kúra során az is fontos, hogy egy étkezésen belül ne csináljuk több fogásos étkezéseket és ne használjunk túlon-túl sok alapanyagot. Természetesen lehet többet, de törekedjünk az egyszerűségre, mert így a gyomorban könnyebben összekeveredik az étel az emésztőenzimekkel és könnyebben lebomlik.
Gabonák és gabona helyettesítők
Gabonák tekintetében nagyon egészségesek és könnyen emészthetőek a főt gabonák. Főzésre, így köretnek alkalmasak: fehér rizs (legjobb baszmati vagy jázmin), köles, árpa, hajdina, amaránt, quinoa (kinoa), hajdina, bulgur, kuszkusz, rizs, zab, rozs, kukorica.
Reggelire kiváló lehet, ha kása formában készítjük el azokat, amiket lehet, pl.: zab, hajdina, köles és kukorica. Ha a kását édesen csináljuk, akkor gyümölcsökkel társíthatóak, ha pedig sósan, akkor zöldségekkel. A búzacsíra is fel tudja dobni ez utóbbit.
Sima kenyér helyett remek megoldás a teljes kiőrlésű lisztből készült pirítós vagy lepény.
A durum búzából készült pékárúk, a gluténmentes tészták, a durumtészta, az extrudált kenyér és a puffasztott rizs is szuper alternatíva.
Zöldségek
A zöldségek nagyrésze teljesen jó, itt mindössze arra kell figyelni, hogy amik a mi testalkatunknak nem ajánlottak vagy bántják a hasunkat, azokat hagyjuk ki.
Az ájurvédát követő indiai gasztronómia előszeretettel használja a sabji-kat (szabdzsikat), amik zöldséges főételek. Tulajdonképpen ez egy ételfajta. Közös jellemzőjük, hogy olajos alapon (ami lehet vaj vagy ghí is) megpirítják a fűszereket (ezt nevezik csonsznak) majd ezen párolnak vagy főznek vagy pirítanak zöldségeket. A legjobb ezen ételekben, hogy gyorsan készen vannak és elfogyasztásuk után könnyen emésztődnek.
Az indiai konyhában ismeretes továbbá a kitri (másik nevén kicseri). Ez is végtelenül egyszerű étel: valamilyen általunk választott lencsefélét, rizst és zöldségeket összefőzünk.
A zöldséglevesek zöldfűszerekkel hihetetlen jók, illetve bármilyen főzelék habarás vagy rántás nélkül. Valamint az örök befutók: a párolt zöldségek és lecsó (zsír és hús nélkül).
Főtt zöldségekből bármikor készíthető zöldségkrém is, amit pirítósra, puffasztott rizsszeletre vagy extrudált kenyérre tehetünk.
Burgonyafélék
A köztudatban elterjedt, hogy a krumpli hízlal, így a legtöbb diétát követő ember kihagyja az étkezéséből. Pedig nem kéne! Jóllehet sok benne a szénhidrát, de arra is szüksége van a szervezetnek. Amire figyelni kell, hogy ne együnk túl sok krumplit, de kis mennyiségben rendben van. Valamint az olajban sült krumpli és a csipsz, ami kerülendő. Ennek ellenére ha mégis óckodunk a sima burgonyától, akkor együnk helyette édes burgonyát, mert ebben sokkal kevesebb a szénhidrát és valóban könnyen emészthető.
Gyümölcsök
A gyümölcsök is mind jók, ezen esetben is kerüljük a testtípusunkhoz nem passzolókat és amik esetleg puffadást okoznak. Gyümölcsöt inkább délelőtt jó fogyasztani és más étkezéstől függetlenül, tehát önmagában.
A banán, az alma, a körte valóban könnyen emészthetőek, az aszalt gyümölcsök pedig édesség helyett kiválóak.
Ugyanakkor előfordulhat, hogy ha már nagyon gyenge az emésztésünk, akkor a legtöbb gyümölcs diszkomfort érzetet adhat a gyomornak és beleknek. Ebben az esetben a gyümölcsöket is főzzük meg és kompótszerűen fogyasszuk azokat.
Tejtermékek
Az erőszakos tehenészetből és a nagyipari feldolgozásból származó tejtermékek mind rosszak, ezek méreganyagok, ne fogyasszuk őket. Ha sikerül erőszakmentes és házi tejterméket szerezni, akkor a joghurt, a kefir, a zsírszegény túró, a körd/panír (kézműves túró/sajt) és a ghi (tisztított vaj) mind fogyaszthatóak, amennyiben a testtípusunknak megfelelnek.
Ha tejhelyesítő vegán élelmiszereket fogyasztanánk, akkor ügyeljünk rá, hogy adalékanyag mentesek legyenek és ne legyen bennük túl sok olaj.
Hüvelyesek
A felesborsó vagy sárgaborsó, a vöröslencse, a csicseriborsó, a hántolt mungóbab, az urid vagy urad dál (hántolt feketelencse) fogyasztása egészséges, mert azon túl, hogy jól emészthetőek, szuper fehérjeforrások is. Egyedül a váta testtípusú embereknek kell ezeket módjával enni, mert őket szelesíthetik.
Szintén hagyományos ájurvédikus étel a dahl (dál), amely a fent felsorolt lencsék valamelyike zöldségekkel megfőzve. Könnyű, egyszerű és nagyszerű!
Húsfélék
A húsfélék nem tartoznak a könnyen emészthető és egészséges ételekhez. Ha állati eredetű étel nélkül nem bírja ki valaki, akkor számára a hal és tojás lehet egy alternatív megoldás.
Fűszerek
Ízlésünknek és testalkatunknak megfelelően, illetve jól bevált recepteket követve a főzés során használjunk emésztéssegítő fűszereket. Az alábbiak közül válogathatunk: kömény, fahéj, citromfű, majoránna, kakukkfű, bazsalikom, ánizs, aszatgyanta (asa foetida vagy hing) – hagymához hasonló az íze, édeskömény, római kömény, fekete bors, chili, kurkuma, görögszéna, kardamom, koriander, borsikafű, rozmaring, torma, gyömbér, zsálya, kapor, menta, oregánó, sáfrány.
Kiegészítés
A felsorolt példák nagyban elősegíthetik választásunkat egy fogyasztó és méregtelenítő kúra során, de a könnyen emészthető ételeket is módjával kell enni, mert ezektől is el lehet hízni. Itt is tartsuk szem előtt az étkezés általános szabályait, a rendszerességet, a mértékletességet, a nassolás kerülését, a testtípusnak megfelelő alapanyagokat és az ájurvédikus elveket.
A fent felsorolt ételek egy része új lehet számunkra, ezért szerencsés megjegyezni, hogy ha hosszú idő óta kialakult étkezési mintánk van és megszokott ételeket fogyasztunk, akkor szánjunk időt az átállásra, hisz van egy gyomorsav összetételünk és egy gyomor-béltraktus állapotunk. Az új és a régi ételek fogyasztása között teljen el körülbelül két hét átmenet, vagyis fokozatosan vezessük be az új recepteket. Így lesz ideje az enzimeknek és a bélflórának megszokni az új helyzetet, és elkerülhető a kellemetlen puffadás vagy hascsikarás.
Legyünk kreatívak és változatosak az étkezésben, fűszerezzünk ügyesen és együnk finomakat! A fogyásnál sem kell koplalni és kínozni magunkat, mindössze figyeljünk oda a megfelelő összetételre és mennyiségre.
Amennyiben szeretnél még több lehetőséget megismerni a fogyásra és méregtelenítése, akkor figyelmedbe ajánlom ezen témájú online tanfolyamot, amelyről IDE kattintva tájékozódhatsz.