A lélek felépítése és jellemzése
A lelket az alábbi testek fedik be: durva fizikai-, energetikai- és finom fizikai test. Mi a lélek? Jelen cikk erre a kérdésre fog választ adni, de a cikksorozat a többi testet is be fogja mutatni. (Az összefoglalás a leírás végén lesz.)
Dzsíva – lélek
E kifejezés szanszkrit szótöve (dzsív) azt jelenti, hogy élni vagy életben maradni, és a belőle képzett főnév, a dzsíva az egyéni élőlényre, vagyis a lélekre utal. Jellemvonását, hogy halhatatlan, a jóga szentírások sok helyen kiemelik: „Tudd meg, hogy az, ami áthatja az egész testet, elpusztíthatatlan! E halhatatlan lelket senki sem képes megsemmisíteni.” (Bhagavad-gítá 2.17).
Az élőlény legalapvetőbb azonossága, hogy lélek, melyet a finom és a durva fizikai test különböző rétegei borítanak be. A lélek örök, míg a másik két test ideiglenesen, az anyagi világban való működésre szolgál. A test és annak mentális működései tulajdonképpen az önvaló eszközei a környezet érzékelésére.
A lélek örökkévaló, tudatos és boldog
Az egyéni lélek (dzsíva, vagy átmá) parányi élőlényként foglal helyet a szívben. A lélek az igazi én, ami transzcendentális, a test működését biztosító fő összetevő, nélküle a test pusztán halott anyag. Az átmá az Úr szerves része, öröklétű, teljes tudással és boldogsággal teli (szat-csit-ánanda-vigraha), jelenlétének bizonyítéka a tudat.
A Bhagavad-gítá így ír róla: „A lélek nem ismer sem születést, sem halált. Soha nem keletkezett, nem most jön létre és a jövőben sem fog megszületni. Születetlen, örökkévaló, mindig létező és ősi, s ha a testet meg is ölik, ő akkor sem pusztul el.” (Bhagavad-gítá 2.20.)
A lélek az örök én, a megváltoztathatatlan önvaló. Ezek vagyunk valójában. Az önvaló eredeti tudatát az elme, az intelligencia és a hamis egó fedi be, és eredeti tudatunk ezeknek a rétegeknek az állapotától függően tud megnyilvánulni önmagunk és a külvilág felé. Így, bár a megjelenő személyiségünk alapját az önvaló képzi, annak tulajdonságai a finom fizikai testen keresztül torzulva jutnak felszínre. A rétegek között a hierarchiában az önvaló után az intelligencia következik. Ennek állapota határozza meg a másik két külső réteget (az elmét és a hamis egót), vagyis az önmagunkról alkotott képet. Tudatos önképzéssel, megfelelő életvitellel és táplálkozással, a jóga segítségével, egy tiszta intelligencia kifejlesztésével megismerhetjük a lélek valódi természetét.
A lélek isteni
A lélek Istenhez képest minőségben ugyanolyan, de mennyiségben különböző, így állja meg a helyét az a kijelentés, hogy a lélek azonos Istennel, de mégis különböző tőle. Olyan mint ahogy a Nap a sugaraival: a Nap Istent jelképezi, míg a napsugarat alkotó foton a lelket. Vagy egy másik hasonlatban az óceán Isten, míg annak cseppje a lélek. Isten tudatos mindenről, mindent meg tud teremteni, hatással van a világmindenségre, ezzel egyidejűleg a lélek csak saját magáról tudatos, csak a testével kapcsolatban tud teremteni, és mindössze a közvetlen környezetére tud hatással lenni.
Reinkarnáció
A durva fizikai test (saríra) a következő réteg, ami a finom fizikai test után a lelket borítja. A saríra életről-életre másikra cserélődik, Sríla Prabhupáda sokszor idézett példáját idézve: “Mint egy elnyűtt ruhadarabot levetjük, hogy aztán újat fogadjunk el.” A Bhagavad-gítá így tesz említést erről: „Amint a megtestesült élőlény állandóan vándorol ebben a testben a gyermekkortól a serdülőkoron át az öregkorig, a halál pillanatában is egy másik testbe költözik. A józan embert azonban nem téveszti meg az efféle változás.” (Bhagavad-gítá 2.13)
A lélekvándorlás törvényéről szóló tanítás a következő lényeges pont a lélek halhatatlanságáról szóló ismeretek megszerzése után. Minden élőlény egyéni lélek, akinek pillanatonként változik a teste, ám minden esetben ugyanarról a szellemi lélekről van szó, amely semmilyen változáson nem megy keresztül. Ez az egyéni lélek végül a halál beálltával elhagyja a testet, és egy másikba vándorol. Bizonyos, hogy a következő születésében új testet kap. (A reinkarnációról és karmáról külön cikkben lehet olvasni.)
A különböző testeket összefoglaló vázlat:
A névre kattintva elérhető a hozzá tartozó blog bejegyzés.
1. A durva fizikai test:
- az öt őselem és az azokhoz kapcsolódó érzékszervek építi fel
- az őselemek kombinációjából egyéni testalkatok jönnek létre
- ez az a test, ami “kézzel fogható”
- a prána, a nádík, a vájuk, és a csakrák alkotják
- a durva és a finom test között van, de lényegében mind a kettőt áthatja
- összeköti a durva és a finom testet
- az elme, az intelligencia és a hamis egó alkotja
- a finom fizikai test a tudat (vagy más szavakkal: psziché, mentális test, szellem)
4. Lélek (ez nem test, ez azokon túl van):
- a valódi lényünk lénye, vagyis az önvaló
- az anyagi testeken túl létezik, transzcendentális
- az anyagi testek irányítója
- a tudat forrása