Tanácsok a prāṇāyāma gyakorlóknak
A prāṇāyāma agyakorlatok végzése során a fő szempont a mértékletesség, a kiegyensúlyozottság és a józan ész. Azok számára, akik komolyan szeretnének haladó prāṇāyāma gyakorlatokat végezni, egy guru, vagy tapasztalt jógatanár irányítása szükséges. Semmit ne erőltessünk, addig tartsuk a gyakorlatot, amíg kényelmes. Betegség alatt ne gyakoroljunk, terápiás célból keressünk fel jógaterapeutát vagy jógatanárt.
Az életmód
Kerüljük a rendszertelen életmódot, a helytelen táplálkozást, a dohányzást. Tanuljuk meg kezelni a stresszhelyzeteket, mert ezek elvonják az energiát és akadályozhatják a prāṇa áramlását, és a bekövetkező energiavesztés a velük kapcsolatban álló szervek, végtagok életerejét csökkentik, betegséget és az anyagcsere problémáit okozva. Könnyű, laza, kényelmes, természetes anyagból készült ruhát viseljünk, és az utolsó étkezés után legalább három-négy óra teljen el, hogy a gyomor tartalma ne nyomja a rekeszizmot és a tüdőt. Ha megoldható a gyakorlás előtt zuhanyozzunk le, majd a gyakorlást követő fél órában engedjük, hogy a testhőmérséklet visszaálljon a nyugalmi szintre, és aztán tusoljunk.
A légzés
Mindig az orron át lélegezzünk, kivéve, ha ettől eltérő utasítást kapunk.
A gyakorlás ideje
A kora reggeli órák a legjobbak a prāṇāyāma gyakorlására, amikor a test friss, a levegő üde és a tudatot nem terhelik erős benyomások. A másik kedvező időszak közvetlen a napnyugta utáni. Alvás előtt nyugtató hatású gyakorlatokat végezhetünk. Próbáljunk rendszeresen, mindig ugyanabban az időpontban, és tiszta, jól szellőztethető helyen gyakorolni, nyugodtan, türelmesen.
A testhelyzet
A gyakorláshoz egy kényelmes és hosszabb ideig fenntartható póz szükséges, amelyben megfelelően lélegezhetünk, és megőrizhetjük a test mozdulatlanságát (a keresztezett lábú ülések vagy a vajrāsana megfelelő). Gyakorlás közben tartsuk a testet lazán, amennyire lehetséges, a hátunk, a nyakunk és a fejünk legyen egy vonalban. Üljünk természetes anyagból készült pléden vagy takarón, biztosítva a maximális energiavezetést. Ha szükséges, tegyünk párnát vagy blokkot az ülőgumónk alá.
Tradicionálisan ezeket a gyakorlatokat akkor kezdik komolyabban tanulmányozni és alkalmazni, amikor a tanítványok a jóga életmóddal kapcsolatos szabályozóelveit is elfogadták, a fizikai testük és az elméjük is lehetővé teszi azt, hogy minimum 15-20 percig nyugodtan üljenek.
A légzés fejlesztése
A prānāyāma gyakorlatokat megelőzi a légzés fejlesztése több fokozatban. Az első lépés a légzés megfigyelése és tudatosítása. A következő a helyes légzés elsajátítása. Ezt követi annak a megfigyelése, hogy mi a kapcsolat a belégzés és a kilégzés között: a belégzést követi a kilégzés és a kilégzést a belégzés. Ezután tudatosítjuk az elme csendesedését. Amikor ez megvalósul, készek vagyunk a prānāyāma gyakorlatok tanulására.
(Felhasznált irodalom: Jóga tiszta forrásból: Dr. Tóth-Soma László, Képes Andrea, Medvegy Gergely)