Sītkārī-prāṇāyāma – Sziszegő légzés
A sītkārī jelentése „sziszegő hangot keltő”, és a śītalī-prāṇāyāma egyik változata.
Leírása: Az ajkak megnyitásával szájon át, a fogak között történik a belégzés, míg a kilégzés zárt száj mellett az orron keresztül. Hűsítő légzés.
Hatása: Ugyan az, mint a śītali–prānāyāmánál, ezenkívül kedvező hatást gyakorol a fogakra és a fogínyre, egészségesen tartva azokat.
Ellenjavallat: Mint a śītali– prānāyāmánál, de ha érzékeny a fog, a fogíny, hiányos a fogsor nem javasolt a gyakorlása.
Gyakorlás – tanítás:
- Ülj egy kényelmes, meditációs pózban. A kéz a térden vagy a combon cin vagy jñāna-mudrában.
- Hunyd be a szemed, lazítsd el az egész tested.
- Figyeld meg a légzésed.
- Végezz el egy teljes jógalégzést.
- A fogsorokat lazán érintsd össze. Nyisd úgy a szád, az ajkaid, hogy a fogsorod láthatóvá váljon. A fogakon keresztül lélegezz be lassan, mélyen, erőlködés nélkül.
- A belégzés végén zárd a szád, és az orrodon keresztül hosszan lélegezz ki.
- Teljes jógalégzéssel lélegezz. A légzés hangja a szélzúgásra emlékeztet.
- Ezt ismételd ötször.
- Ezután az orrodon keresztül lélegezz ki és be is. Végezz el egy teljes jógalégzést. Térj vissza a spontán légzésedhez. Légzés- és testérzetfigyelés.
Előfordulható hibák: az ajkak nem elég nyitottak vagy épp túlságosan azok; nem elég mély és hosszú a légzés; hideg és koszos levegőjű helyen végezzük; az arcizmok megfeszülnek (csak a száj körülieket kell tartani); a fókusz nincs a hideg érzet lefelé áramoltatásán; saját szintünkhöz képest túl sokat végzünk belőle; nagyon kiszárad a száj és a torok nyálkahártyája.
A gyakorlás mélyítése: 5-ről fokozatosan 3-szor 5-re, majd rendszeres gyakorlással 10-re, maximálisan 3-szor 15-re emeld az ismétlések számát. A körök között teljes jógalégzést végezhetsz, haladó szinten pedig légzésvisszatartást bandhákkal. Növeld a belégzés és a kilégzés hosszát is fokozatosan.
(Felhasznált irodalom: Jóga tiszta forrásból: Dr. Tóth-Soma László, Képes Andrea, Medvegy Gergely)