Mahā-bandha – Nagy (teljes) zár
A mahā szanszkrit szó jelentése, nagy, jelentős. Ez a név arra a badhára utal, amikor mind a három test zárat egyszerre megtartjuk.
Leírása: Csakis kilégzés után légzés szünetben vehető fel. A három bandhát egymás után felvéve és egyidejűleg megtartva jön létre. Megtartás addig, amíg kényelmesen végrehajtható, és a kilégzés utáni légzésvisszatartás is komfortosan fenntartható.
A felvétel sorrendje kétféle lehet: alulról felfelé vagy felülről lefelé. A lebontás, a bandhák oldása fordított sorrendben történik.
Amikor a felvétel sorrendje alulról fölfelé mūla-bandha – uḍḍīyāna-bandha jālandhara-bandha és az oldás föntről lefelé történik, ez az energia fölfelé emelését, áramlását segíti.
Amikor fölülről lefelé halad a felvétel és lentről fölfelé az oldás akkor bandha a testben az energia koncentrálását segíti.
Hatások: Egyesíti az apāna-, samāna- és prāṇa-vāyut. Magában foglalja a három bandha jótékony hatásait. Az egész endokrin rendszert szabályozza, kiegyensúlyozza. Gátolja az öregedést. Elcsendesíti az elmét, így kiváló előkészítője a meditációnak.
Ellenjavallatok: Magas vagy alacsony vérnyomás, szívproblémák, agyvérzés, vagy más, agyi keringési problémák, gyomor- vagy bármilyen bélfekély, akut gyulladás, sérv, belgyógyászati betegségek; műtétek utáni lábadozás időszaka, várandósság, menstruáció, a nyaki gerincszakasz problémái esetén ne végezzük.
Gyakorlás – tanítás: (a lentről felfelé sorrend esetében)
- Ülj egy kényelmes, meditációs pózban. Keresztezett lábú ülésben a térd mindenképpen legyen alátámasztva, ha szükséges ülj párnára vagy téglára, blokkra. Ülhetsz vajrāsanában, a térdek megnyitva, kis terpeszben.
- A törzs merőleges a talajra, a fejet tartsd a helyén.
- A kéz tenyérrel lefelé a térden.
- Hunyd be a szemed, lazítsd el az egész tested.
- Figyeld meg a légzésed. Az orrodon át lélegezz folyamatosan, nyugodtan, egyenletesen, a természetes légzéseddel.
- Majd lélegezz lassan mélyen be és hosszan ki. Néhányszor ismételd.
- A következő lassú, mély belégzés után a szádon keresztül erőteljesen és teljesen lélegezz ki. Tartsd kinn a levegőt és vedd fel mūla-bandhát, az uḍḍīyāna-bandhát és a jālandhara-bandhát. (Kezdő szinten eleinte segíthet az is, hogy kilégzés közben előrehajlás, a bandhák felvétele közben pedig visszaegyenesedés van.)
- Tartsd a bandhákat és tartsd vissza a légzést, amíg komfortos, kényelmes és erőlködés nélküli.
- Majd oldd a jālandhara-bandhát, az uḍḍīyāna-bandhát és a mūla-bandhát.
- Ezután lélegezz be lassan.
- Várj, amíg a légzés természetes ritmusa nyugodt, békés, folyamatos és egyenletes. Tudatosítsd a gát, a has, a torok területét. Csak ezután végezd újra.
- Kezdetben háromszor ismételd. Az ismétlések között teljes jógalégzést végezhetsz.
- Test- és légzésfigyelés.
Előfordulható hibák: akkor kezdjük el gyakorolni, amikor még a három alap bhandát nem tudjuk rendesen kivitelezni; a három bandha valamelyikének hibás a felvétele (lásd a bandhák saját leírásuknál); a felvétel és a lebontás sorrendje nem helyes; saját szintünkhöz képest túl rövid vagy túl hosszú ideig tartjuk meg; megvárjuk a légszomj kialakulását.
A gyakorlás mélyítése: Amikor már kiválóan megtanultad, fokozatosan és egyenként emeld az ismétlések számát 5-re, egészen 7-ig. (Maximálisan 9-ig.) A mahā–bandhát csak akkor kezd el gyakorolni, ha a három bandhát, már százszázalékosan elsajátítottad.
Mikor gyakorolható: Lehet önmagában is gyakorolni, vagy az ászanák és a prānāyāma után, a meditáció előtt.
(Felhasznált irodalom: Jóga tiszta forrásból: Dr. Tóth-Soma László, Képes Andrea, Medvegy Gergely)